EBOLA HASTALIĞI NEDİR ? #ebola

Share it with your friends Like

Thanks! Share it with your friends!

Close

#ebola EBOLA HASTALIĞIN NEDİR?
Ebola

Ebola virüsü, insanlarda ve hayvanlarda kanamalı ateş şeklinde ölümcül hastalığa yol açan bir virüstür.

Virüs, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo’daki salgınlarda tespit edildi ve adını Kongo’daki Ebola nehrinden aldı. Virüsün doğal kaynağının Afrika’daki meyve yarasaları olduğu düşünülüyor.

İnsanlara nasıl bulaştığı tam olarak bilinmiyor. İnsandan insana geçiş çeşitli vücut sıvılarıyla veya vücut sıvılarına direkt temas ile olmakta.

Hastalığın ilerleyen safhalarında, göz, burun, kulak, ağız ve rektumdan kan gelmekte ve temel olarak vücuttan dışarı kan akması hastalığın en tanımlayıcı sendromu olarak görülmekte

Bu hastalığın tedavisi için kanıtlanmış, etkili bir yöntem maalesef bulunmamakta. Ancak belirli destek tedavileri uygulanabilmektedir.
Hoşçakalın

Ebola virus is a virus that causes deadly disease in humans and animals in the form of hemorrhagic fever.

The virus was first detected in 1976 in Sudan and the Congo epidemic and received its name from the Ebola river in the Congo. The natural source of the virus is thought to be the fruit of Africa.

It is not known exactly how he got into people. The transition from a human being to a variety of body fluids or to direct contact with body fluids.

Blood comes from the eye, nose, ear, mouth and rectum in the later stages of the disease and blood flow out of the body is seen as the most descriptive syndrome of the disease

Unfortunately, there is no proven effective method for the treatment of this disease. However, certain support treatments can be applied.
Goodbye

ebola
ebola documentary
ebola congo
ebola virus
ebola chan
ebola story
ebola 2.0
ebola hastalığı
ebola ebola
ebola nedir
ebola animation
ebola africa
ebola bulaşınca öldürüyor
ebola death
ebola disease
ebola effects
ebola epidemic
ebola exposed

Comments

Write a comment

*